Myjki parowe - idea, zastosowanie, wybór urządzenia

Parownice nazywane inaczej myjkami parowymi, odkurzaczami parowymi czy wytwornicami pary są to urządzenia wyposażone w stalowy bojler  z grzałką, która podgrzewa wodę do min. 140 stopni, przejście wody  ze stanu ciekłego w stan parowy powoduje  zwiększenie  jej objętości i tym samym wytwarza ciśnienie 4-10 bar. Kolejno, po otworzeniu elektrozaworu przez użytkownika para wydostaje się do przewodów natryskowych.


Para, która uzyskiwana jest przez parownicę jest parą suchą – zawierającą 5-6% wody, posiada bardzo wysokie właściwości dezynfekujące oraz jest w stanie dotrzeć do miejsc trudnodostępnych, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić mechanicznie bądź też zalać preparatem myjącym. Sucha para doskonale radzi sobie z cieżkimi do usunięcia zabrudzeniami typu tłuszcze, oleje, białka, które może rozpuszczać bez użycia chemii. Poza czyszczeniem bez użycia preparatu chemicznego, drugim ważnym aspektem ekologicznym przemawiającym za wykorzystaniem parownic w procesie czyszczenia i dezynfekcji jest zużycie bardzo małej ilości wody, potrzebnej do produkcji suchej pary.




MOŻLIWOŚCI  ZASTOSOWANIA  PAROWNIC


Możliwości zastosowania parownic podzieliliśmy na 6 podstawowych obszarów. Są nimi:

                         –  EKOLOGICZNE SPRZĄTANIE

                         –  DEZYNFEKCJA

                         –  ODTŁUSZCZANIE I USUWANIE CIĘŻKICH ZABRUDZEŃ

                         –  KONSERWACJA MASZYN I URZĄDZEŃ

                         –  USUWANIE GUMY I GRAFFITI

                         –  MYJNIE PAROWE


Po przejściu do podstrony danej kategorii, znajdziecie Państwo więcej informacji, ilustracji graficznych oraz prezentacji multimedialnych dotyczących możliwości zastosowania parownic w danym obszarze. 



_
Istnieje wiele aspektów, które należy wziąść pod uwagę dokonując wyboru odpowiedniego urządzenia parowego. Podstawowymi wydają się być
parametry urządzenia takie, jak:

 
PARAMETRY  URZĄDZENIA

  ZASILANIE

           
_jednofazowe - parownica ma być narzędziem uniwersalnym w zastosowaniu, przewożonym __i wykorzystwanym w wielu różnych miejscach (np. świadczenia usług), gdzie problematyczne jest __podłączenie jej do zasilania trójfazowego


trójfazowe - wymagany jest duży wydatek pary, który uzależniony jest od mocy bojlera, (trudne __do usunięcia zabrudzenia, duża wydajność, długotrwała ciągła praca), urządzenie jest stacjonarne __i istnieje możliwość podłączenia go do "siły"



  WYDATEK PARY

                    
od 64 - 97 g/min. - w zastosowaniach typu: dezynfekcja, odswieżanie powierzchni tekstylnych, __usuwanie zabrudzeń łazienkowych, gastronomicznych, czyszczenie okien, prasowanie, czyszczenie __renowacja kamienia, usuwanie gumy i graffiti, czyszczenie pojazdów


od 190 - 970 g/min. - jeśli mamy doczynienia z ciężkimi zabrudzeniami przemysłowymi typu smary, __oleje, białko, nawarstwionymi, które mocno wnikneły w strukturę czyszczonej powierzchni bądź __też potrzebne jest nam urządzenie wydajne (duże powierzchnie, instalacje technologiczne), __przystosowane do ciągłej kilkugodzinnej bądź też kilkunastogodzinnej pracy

 

 
   CIŚNIENIE

Stanowi siłę, z jaką sucha para uderza w czyszczoną powierzchnię. Do standardowych zadań odświeżania, dezynfekcji i czyszczenia proponuje się urządzenia o ciśnieniu 4 - 6 bar. W sytuacji cięższych, nawarstwionych zabrudzeń, bądź też potrzeby usunięcia ich w krókim czasie, czy też czyszczenia punktowego, sugerowane jest użycie urządzeń o ciśnieniu 8 - 10 bar.



  WAGA I WYMIARY

Dobierane w zależności od potrzeby i możliwości przewożenia, wnoszenia, przechowywania  i wolnej przestrzeni w miejscu pracy.

 

 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem wyboru urządzenia jest jego konfuguracja i wyposażenie w dodatkowe elementy, funkcje i akcesoria.

 
KONFIGURACJA I WYPOSAŻENIE W DODATKOWE ELEMENTY,
FUNKCJE I AKCESORIA


   AUTOMATYCZNY SYSTEM UZUPEŁNIANIA WODY W BOJLERZE

Skraca on czas obsługi urządzenia, gdyż pozwala na dolewanie wody do tzw. "zimnego zbiornika", z którego parownica sama pobiera potrzebą ilość wody i zasila w nią bojler zapobiegając znacznemu spadkowi temperatury. Funkcja ta zapewnia ciągłą i nieprzerwaną pracę w przeciwieństwie do pracy z parownicą bez wyposażenia w automatyczny system uzupełniania wody - w takiej sytuacji woda wlewana jest do bojlera, który po ostatnim użyciu musi zostać wystudzony (3-5 godzin).

 

  WYPOSAŻENIE W ODKURZACZ I ZESTAW NATRYSKOWO – SSĄCY

Gwarantuje możliwość zebrania rozpuszczonych zabrudzeń za pomocą jednego urządzenia i jednego zestawu oprzyrządowania (wąż natryskowo - ssący, rury przedłużające, ssawy, końcówki).


 

    WYPOSAŻENIE W SYSTEM PODAWANIA "CHEMII"

Parownice wyposażone w ten system posiadają dodatkowy zbiornik na preparat chemiczny, z którego urządzenie pobiera go, podgrzewa i podaje wraz z suchą parą.

Opcja ta jest bardzo użyteczna w przypadku, gdy sama para może okazać się niewystarczająca i istnieje potrzeba zastosowania preparatów do odtłuszczania, usuwania ciężkich zabrudzeń w przemyśle, usuwania gumy i graffiti.


WYPOSAŻENIE W SYSTEM NATRYSKU GORĄCEJ WODY

Powoduje, iż siła uderzenia pary w czyszczoną powierzchnię jest jeszcze większa, dzięki czemu system jest pomocny w usuwaniu "mocno przyklejonych" i przywarstwionych zabrudzeń. Wspomaga spływanie brudu z powierzchni.

 

 
        WÓZKI UŁATWIAJĄCE TRANSPORT

Każda parownia wysposażona została we własne kółka jezdne. Jednak bardzo wygodną opcją w przewożeniu urządzenia wraz z oprzyrządowaniem standardowym i dodatkowym (zestaw natryskowo - ssący, ssawy, końcówki), wiaderkami, ściereczkami, preparatami myjącymi jest wózek metalowy lub z tworzywa sztucznego, gdzie poza urządzeniem można umieścić niezbęde do zadań czyszczenia dodatki.


   OPRZYRZĄDOWANIE 

Mówiąc o oprzyrządowaniu mamy na myśli węże natryskowe, natryskowo - ssące, rury przedłużające, ssawy, końcówki. Wybór oprzyrządowania zależeć będzie od celów, do jakich planujemy zastosować parownicę.

 

 

 

OPRZYRZĄDOWANIE


Węże natryskowe i natryskowo - ssące z pistoletami o długościach 2, 3, 4, 5, 8, 10, 12 mb. W przypadku urządzeń o wydatku pary do 97 g/min. zaleca się stosowanie węży do 4 mb. W parzypadku dłuższych węży para straci swoje parametry (będzie stawała się coraz bardziej mokra) oraz nastąpi spadek ciśnienia, co ostatecznie przełoży się na gorsze efekty czyszczenia.




Pistolety
(w zależności od modelu parownicy) posiadają różne przyciski sterujące, np. regulujące wydatek pary, podawanie preparatu chemicznego, natrysk gorącej wody, załączania odkurzacza.



Rury przedłużające stosowane są najcześciej do podłączenia ssaw do posadzki lub czyszczenia ścian i dużych powierzchni.


Ssawy do posadzki, ścian i dużych powierzchni. Możemy wymienić ssawy (końcówki natryskowe lub natryskowo - ssące) przeznaczone do odświeżania powierzchni tekstylnych, dywanów oraz czyszczenia i dezynfekcji posadzek twardych, wyposażone w listwy z gumy, z gumy i włosia czy ze stali nierdzewnej, ssawy uniwersalne, czyściki do okien. Mogą mieć one kształt prostokątny i trójkątny (czyszczenie kątów), różne wymiary dobierane do wielkości czyszczonej powierzchni.


Do ssawy mogą być wpinane ściereczki lub poduszki mające na celu ochronę delikatnych powierzchni i pochłanianie rozpuszczonego brudu.



Mop parowy
służący do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni twardych, posadzek, ścian, sufitów. Lekki i bardzo poręczny, wyposażony w 5-cio lub 10-cio metrowy wąż, rurę teleskopową oraz stelaż o szerokości 22 lub 40 cm, na który nakładane są wkłady materiałowe. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni proponujemy użycie wykładu z bawełny i poliestru (kafle, posadzki elastyczne) oraz z mikrofibry (powierzchnie drewniane, laminowane, marmur oraz inne delikatne powierzchnie).




Lance parowe różnej długości wyposażone w różnego rodzaju dysze, lance proste i kątowe, służące do zadań czyszczenia wszelkiego rodzaju; usuwania ciężkich zabrudzeń, usuwania zabrudzeń z deliaktnych powierzchni, czyszczenia punktowego, dają możlowość dotarcia do trudnodostępnych miejsc.


 

Szczotki punktowe okrągłe i trójkątne nakładane bezpośrednio na lacnę stanowią mechaniczne wspomaganie czyszczenia parą. Ich twardość dostosowujemy do rodzaju czyszczonej powierzchni i rodzaju zabrudzeń. Wyróżniamy szczotki z włosia, mosiężne i ze stali nierdzewnej.


 

Skrobki parowe mechanicznie usuwają bud z czyszczonej powierzchni. Służą do zeskrobywania ciężkich do usunięcia, nawarstwionych zabrudzeń zarówno z powierzchni odpornych na zarysowania, jak i delikatnych.


Pierścienie gumowe do przetykania i dezynfekcji odpływów, kratek.


Zestaw do usuwania gumy (do żucia) w posatci ssawy natryskowo - ssącej wyposażonej w listwy z gumy, ssawy do dywanów i punktowych szczotek: okrągłej i trójkątnej z włosiem oraz okrągłej ze stali nierdzewnej. Służy do mechanicznego wspomagania usuwania gumy za pomocą pary i/lub preparatu chemicznego.


 

Aby uzyskać odpowiedni efekt czyszczenia, poza użyciem suchej pary i mechanicznym usuwaniem zabrudzeń za pomocą wymienionych końcówek, niezbędne może okazać się wykorzystanie preparatu chemicznego w procesie czyszczenia.

Muszą być to preparaty zalecane przez producentów do używania w parownicach, z uwagi na fakt, iż stosowany środek jest podgrzewany i istnieje ryzyko wydzielenia się toksycznych, trujących oparów. Używanie odpowiednich preparatów czyszczących ma również duży (jeśli w niektórych przypadkach nie warunkujący) wpływ na stan techniczny urządzenia.

 

 

PREPARATY CZYSZCZĄCE STOSOWANE Z PAROWNICAMI

Należy stosować preparaty zalecane przez producentów do różnych zadań czyszczenia:

          – do
usuwania gumy (do żucia) i graffiti

          – do
odtłuszczania i usuwania ciężkich zabrudzeń w przemyśle, warsztacie

          – dopuszczony do stosowania
w przemyśle spożywczym

 


Instagram